Jak zachować zdrowie na długie lata?
| |Czerpanie radości z życia jest możliwe tak długo, jak długo dopisuje nam zdrowie. Pojawienie się pierwszych problemów z nim sprawia, że nie możemy już robić wszystkiego, na co mamy ochotę, a choć medycyna jest dziś w stanie zaproponować nam lekarstwa rozwiązujące problemy ze zdecydowaną większością chorób, leczenie często bywa długotrwałe i dość kosztowne. Profilaktyka zawsze jest tańsza i przynosi bardziej zadawalające rezultaty, warto więc zadać sobie pytanie o to, jak dbać o zdrowie.
Czy wiesz, co jesz?
Właściwe odżywianie się może okazać się kluczem do życia w zdrowiu i czerpania radości z życia, pamiętajmy więc, że nigdy nie jest za późno, aby zmienić typowe dla nas nawyki żywieniowe. W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę to, że posiłki powinny być nie tylko smaczne, ale również wartościowe, układając codzienne menu pamiętajmy więc o tym, aby obejmowało ono: od sześciu do jedenastu porcji produktów zbożowych (chleb, ryż, makaron itd.), od trzech do pięciu porcji warzyw i owoców, a także od dwóch do trzech porcji nabiału, mięsa ryb, roślin strączkowych oraz jaj i orzechów. Oczywiście, nie musimy martwić się o to, że jednego dnia zjedliśmy mniej porcji warzyw lub produktów zbożowych, starajmy się jednak, aby brak równowagi w tym zakresie nie wszedł nam w nawyk.
W chudym ciele zdrowy duch
Osoby, które chcą żyć zdrowo muszą mieć na uwadze to, że jest to niemal niemożliwe, jeśli ich waga ciała jest nieodpowiednia. Nadwaga i otyłość często postrzegana jest przede wszystkim jako problem natury estetycznej, warto zatem mieć na uwadze to, że jej konsekwencje są znacznie poważniejsze. Wśród chorób, które pojawiają się na skutek niekontrolowanego wzrostu wagi oraz tych, które rozwijają się szybciej, gdy nie radzimy sobie z nadwagą wymienia się między innymi: miażdżycę, szereg chorób serca oraz problemy z właściwym funkcjonowaniem układu kostnego, nietrudno przy tym zauważyć, że w większości przypadków są to schorzenia wymagające długofalowego leczenia. Walka z nadwagą nie jest łatwa, skuteczną jej formą okazuje się jednak aktywność fizyczna. Przekonanie samego siebie do regularnych ćwiczeń jest niekiedy postrzegane jako wyzwanie zdecydowanie większe niż sama aktywność fizyczna, jeśli jednak narzucimy sobie żelazne reguły i będziemy ćwiczyć przynajmniej cztery razy w tygodniu, dość szybko odczujemy pierwsze korzystne zmiany dotyczące tak naszego wyglądu, jak i samopoczucia.
Człowieku, nie irytuj się!
Dbanie o zdrowie jest obecnie znacznie trudniejsze niż miało to miejsce w minionych dziesięcioleciach również dlatego, że nigdy wcześniej ludzie nie żyli równie intensywnie. Rzeczywiście, sytuacje stresogenne towarzyszą nam dziś nie tylko w rodzinnym domu, ale i w miejscu pracy, brak czasu na zastanowienie się nad sobą i odetchnięcie sprawia zaś, że cierpi nasz organizm. Warto pamiętać, że stres przyczynia się nie tylko do pojawiania się chorób psychicznych (tu warto wspomnieć choćby o coraz częściej diagnozowanej depresji), ale i do osłabienia organizmu i zmniejszenia jego odporności, powinniśmy więc poświęcać jak najwięcej uwagi sposobom, na jego rozładowanie. Trudno wymagać od nas zmiany miejsca pracy lub zerwania kontaktów z toksycznymi znajomymi, zawsze jednak możemy pomyśleć o wakacyjnym urlopie, jako o sposobie na poprawę samopoczucia. Pod żadnym pozorem nie przeznaczajmy go więc na remont, ale starajmy się zmienić klimat nawet, jeśli miałoby to oznaczać wyłącznie wyjazd na pobliską wieś.
Wzmacniaj się
Witaminy i suplementy diety od jakiegoś czasu cieszą się złą sławą. Coraz częściej mówi się o przypadkach stosowania ich bez umiaru, trudno więc dziwić się, że wiele osób zaczyna zastanawiać się nad tym, czy warto im zaufać. Odpowiedź jest twierdząca, koncerny farmaceutyczne starają się bowiem wspomagać naszą walkę o zdrowie, jeśli więc nie zapomnimy o naturalnej ochronie organizmu, witaminy w tabletach nie powinny nam zaszkodzić. Wzmacnianie się jest zalecane zwłaszcza w miesiącach zimowych oraz wczesną wiosną, kiedy nasz organizm jest szczególnie narażony na infekcje.
Dbaj o zęby
Dbanie o zęby jest zalecane przede wszystkim dlatego, że już od lat piękny uśmiech jest uważany za naszą wizytówkę. Pamiętajmy jednak, że mycie zębów po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznej i gum bez cukru (zalecanych zwłaszcza wówczas, gdy nie mamy pod ręką szczoteczki i pasty do zębów) ma jeszcze jedną zaletę. Naukowcy udowodnili ponad wszelką wątpliwość, że choroby zębów mają negatywny wpływ na cały nasz organizm, a stany zapalne zębów mogą przyczyniać się nawet do nasilenia się migrenowych bólów głowy i problemów ze wzrokiem. Wizyty w gabinecie stomatologicznym powinniśmy więc traktować nie jako zło konieczne, ale jako coś całkowicie naturalnego.
Co mówi o tobie Twoja twarz?
Nasze dobre samopoczucie w dużej mierze uzależnione jest od tego, jak wyglądamy, już od wczesnej młodości warto więc poświęcać szczególną uwagę twarzy i dbaniu o nią. Naczelna zasada mówi o tym, aby unikać samodzielnego leczenia trądziku i innych problemów z cerą, domowe sposoby prowadzą bowiem często do powstawania blizn, z którymi możemy zmagać się już do końca życia. Wizyta u dermatologa z pewnością ułatwi nam dbanie o siebie, przyczyni się też do tego, że zlokalizowane zostaną indywidualne źródła naszych problemów. Nawet osoby, które nie narzekają na wygląd swojej skóry muszą jednak pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma jej codzienna pielęgnacja. Tylko ona jest w stanie opóźnić pierwsze widoczne efekty starzenia się, warto zatem odwiedzać saunę (ma znakomite działanie oczyszczające), myć twarz specjalnym płynem, wykonywać peeling i nie stosować kosmetyków, które mają działanie drażniące. Zimą warto pomyśleć również o profilaktycznym stosowaniu kremu nawilżającego, który nie dopuści do wysuszenia skóry twarzy.
Kilka słów o profilaktyce antynowotworowej
Współczesna medycyna jest w stanie radzić sobie z wieloma chorobami, gdy jednak w grę wchodzą nowotwory, ciągle jeszcze potrafi być bezradna. To właśnie dlatego tak ważne jest błyskawiczne wykrywanie pierwszych niepokojących zmian, nowotwór zduszony w zarodku na ogół nie daje już bowiem o sobie znać. Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście kobiece piersi, rak sutka jest bowiem nowotworem, z którym jesteśmy w stanie walczyć ze szczególną skutecznością pod warunkiem, że szybko odczytamy sygnały świadczące o pojawieniu się nowotworu. O regularnym badaniu piersi powinna w związku z tym pamiętać każda kobieta, która ukończyła już dwudziesty rok życia, nie wolno przy tym lekceważyć żadnych zmian w ich wyglądzie.