Historia powstania żarówki

Powszechnie za wynalazcę żarówki uważa się Thomasa Edisona. Jednak swoje „pięć groszy” miał tu Joseph Wilson Swan.

Żarówka, zwana inaczej lampą żarową, jest to lampa elektryczna, w której elementem świecącym jest żarnik rozgrzany do wysokiej temperatury poprzez przepływ prądu. Aby nie dopuścić do utlenienia żarnika, zamyka się go w bańce szklanej, wewnątrz której panuje próżnia, albo wypełnia się ją mieszaniną gazów obojętnych.

W początkowym okresie rozwoju żarówek żarnik wykonywano z grafitu. Dziś stosuje się wolfram. Jej wynalazcą był Joseph Wilson Swan.

Początkowo prowadzono doświadczenia żarzeniem zwęglonego papieru w szklanej bańce. Spowodowało to opracowanie opracowania urządzenia, którego funkcjonowanie Swan mógł zademonstrować publicznie, a na które uzyskał brytyjski patent w 1860 roku. Opatentowano włókno węglowe, które pracowało w częściowo opróżnionej z powietrza bańce. Taka żarówka miała jednak bardzo niską trwałość ze względu na brak możliwości osiągnięcia w niej dostatecznie wysokiej próżni. Kilka lat później Swan ulepszył swoje urządzenie. Zmniejszył ilość tlenu znajdującego się w szklanej bańce, a to pozwoliło uzyskać białe światło bez ryzyka natychmiastowego spalenia się włókna. Jednak włókno pracujące w takich warunkach miało małą odporność, a dodatkowo konieczne było wykorzystanie źródeł prądu o dużej wydajności prądowej, a także grubych, miedzianych przewodów.

Za wynalazcę żarówki powszechnie uważa się Thomasa Edisona. Jednak on tylko skopiował, a następnie ulepszył wynalazek Swana. Opatentował go w 1879 roku w USA. Tam też prowadził kampanię reklamową swojej wersji żarówki, a o pracach Swana w ogóle nie wspominał. Jednak obaj wynalazcy doszli do porozumienia. Swan mógł prowadzic dystrybucję żarówek na terenie Zjednoczonego Królestwa, a Edison w USA. W 1883 roku powstało ich wspólne przedsiębiorstwo, które nosiło nazwę Edison & Swan United Electric Light Company. Specjalizowało się w sprzedaży żarówek z włóknem celulozowym, które opracował Swan.

Dziś, ze względu na dosyć sprawność żarówki, coraz częściej stosuje się lampy wyładowcze. Często stosuje się także świetlówki kompaktowe zintegrowane, które charakteryzuje elektroniczny układ zapłonowo-stabilizacyjny. Takie lampy można podłączyć bez dodatkowych układów w miejsce standardowych żarówek.