Historia powstania windy

Nie wyobrażamy sobie bez niej życia w wielopiętrowym budynku. A jak powstała? O tym poniżej.

Większość ludzi nie potrafi sobie wyobrazić mieszkania bez windy w wielopiętrowych wieżowcach. Winda jest zainstalowanym na stałe urządzeniem podnoszącym, które obudowane jest szybem, o konstrukcji żelbetowej, murowanej, stalowej przeszklonej albo obudowanej innymi materiałami. Winda obsługuje ustalone poziomy. Posiada kabinę, która porusza się między prowadnicami. Ich pochylenie w stosunku do pionu wynosi mniej niż 15 stopni. Windę stanowi kabina lub klatka, podnoszona za pomocą cięgnika-wciągarki, który umieszczono w maszynowni w górnej części szybu, albo przez dźwignik umieszczony na dole szybu.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że pierwsze windy pojawiły się już w starożytnym Rzymie. Źródła historyczne podają, że winda obecna była na Placu Nerona a także w Koloseum już około 50 roku n. e. Konstrukcja opierała się na zasadzie przeciwwagi. Dźwigi były odpowiednio olinowane. Liny łączył jeden mechanizm dający możliwość jednoczesnego wjazdu na arenę 20 gladiatorów. Dźwigi napędzane były napędzane siłą ludzkich mięśni lub też wykorzystywano zwierzęta pociągowe. [Reklama: szafy metalowe, Szkolenia bhp Zielona Góra] W konstrukcji takiego dźwigu wykorzystywano maszyny proste, w szczególności wielokrążki. Przełomowym momentem było wynalezienie silnika parowego. Wtedy to pojawiło się szereg rozwiązań napędzanych pasami transmisyjnymi oraz wyposażonych w przekładnie zębate.

Dźwig osobowy został wynaleziony przez Elisha Otisa. Zainstalowano go po raz pierwszy w 1857 roku. Z kolei w 1880 Werner von Siemens dołączył do konstrukcji windy silnik elektryczny.

Windy znalazły zastosowanie także w kopalniach. Za ich pomocą wydobywano urobek, a także pracowników na powierzchnię.

Obecnie windy instaluje się nawet w niskich budynkach. Stosuje się rozwiązania z napędem elektrycznym bądź hydraulicznym. Jeszcze do niedawna windy można było spotkać tylko w tych budynkach mieszkalnych, które miały co najmniej 5 pięter. Jednak obecnie windy instaluje się również w niższych budynkach (niekiedy nawet dwupiętrowych). Popularnością cieszą się także rozwiązania tzw. dźwigów bez maszynowni, niewymagających oddzielnego pomieszczenia maszynowni poza szybem dźwigowym. Wszystkie elementy tych urządzeń zostały umieszczone wewnątrz szybu dźwigowego.