Chirurgia estetyczna – co warto wiedzieć

Chirurgia estetyczna, zwana również chirurgią plastyczną jest coraz bardziej popularną dziedziną medycyny. Chociaż jej korzenie sięgają już starożytności, to właśnie teraz zaczyna z niej korzystać coraz  więcej osób, chcących coś poprawić w swoim wyglądzie.

Zadania chirurgii estetycznej

Kiedyś zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej pełniły bardzo ważną funkcję głównie ze względu na możliwość pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wypadków i podobnych zdarzeń. Dzięki nim osoby takie odzyskiwały pewność siebie, ale także umożliwiało im to wykonywanie wielu prozaicznych czynności. Dzisiaj również chirurdzy pomagają np. poprzez usuwanie różnego rodzaju narośli z twarzy czy usuwanie szpecących ciało blizn. Coraz częściej jednak na zabiegi decydują się osoby nie mające na ciele patologicznych zmian, a jedynie pragnące poprawić swój wygląd zewnętrzny.

Zalety chirurgii estetycznej

Z pewnością dzięki temu, że nasze ciało wygląda atrakcyjniej, możemy czuć się bardziej komfortowo i zyskać pewność siebie. W przypadku osób chorych, u których występowały poważne wady, zabiegi mają również wymiar czysto praktyczny. Do najczęściej wykonywanych należą:

  • odsysanie tłuszczu: inaczej liposukcja, polega na odessaniu za pomocą specjalnego urządzenia tłuszczu zgromadzonego w wybranej partii ciała, zwykle z brzucha, ud, pośladków lub ramion
  • zabiegi dotyczące piersi: wiele kobiet decyduje się na powiększenie piersi za pomocą wkładek silikonowych lub zastrzyku, część woli natomiast piersi zmniejszyć. Wykonuje się także tzw. plastykę piersi, polegającą na ich uniesieniu, ujędrnieniu i nadaniu ładnego kształtu
  • zabiegi dotyczące twarzy: często stosowanym zabiegiem jest pomniejszenie nosa i powiększenie ust

Wady chirurgii estetycznej

Należy pamiętać, że operacja plastyczna jest zwykłym zabiegiem chirurgicznym i może powodować pewne powikłania, takie jak ból, zaczerwienienie i pieczenie skóry oraz liczne siniaki. Ustępują one jednak po niezbyt długim czasie. Poważne powikłania zdarzają się rzadko, jednak nigdy nie można ich wykluczyć, nawet ewentualności zgonu podczas lub tuż po operacji. W zależności od rodzaju zabiegu, lekarz opowie o zagrożeniach, właściwym przygotowaniu do zabiegu i o tym, jak zachowywać się jakiś czas po nim. Kolejnym zagrożeniem, którego nie można lekceważyć, jest wpływ operacji plastycznych na psychikę człowieka. Stwierdzono, że niektóre osoby mogą uzależnić się od tego typu zabiegów. Po każdej operacji znajdują zaraz inne, zwykle wyimaginowane wady, które natychmiast chcą poprawić. Okazuje się również, że zdarza się iż osoba po udanym zabiegu niekoniecznie jest bardziej pewna siebie – oznacza to, że często przyczyn nieśmiałości i kompleksów należy szukać głębiej, a pomocą będzie raczej psychoterapeuta niż chirurgia plastyczna.