Akromegalia – objawy i przyczyny
| |Akromegalia to choroba, charakteryzująca się nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Często mylona jest z gigantyzmem, który występuje u dzieci. Natomiast akromegalia dotyczy dorosłych, u których proces wzrostu już się zakończył.
Przyczyny akromegalii
Akromegalia jest zaburzeniem wydzielania somatotropiny – hormonu odpowiedzialnego za wzrost. Wynika to z obecności w przysadce gruczolaka – nowotworu nabłonkowego, który jest hormonalnie czynny i powoduje produkcję zbyt dużej ilości tego hormonu. Skutkiem tego są liczne zaburzenia funkcjonowania organizmu, dotyczące wielu układów i narządów. Inną przyczyną jest przerost komórek przysadki. Powody gigantyzmu u dzieci są takie same. Niewiadomo, dlaczego u jednych osób przysadka funkcjonuje prawidłowo, a u innych pojawiają się zaburzenia. Lekarze nie wyodrębnili grup ryzyka, an i czynników mających na to pływ. Nie można zatem zapobiegać akromegalii.
Akromegalia to choroba, w której dochodzi do zaburzenia wydzielania somatotropiny, czyli hormonu wzrostu. Ta jednostka chorobowa występuje u osób dorosłych. Hormony są wydzielane przez gruczoły wydzielania wewnętrznego. Dlatego tak ważne jest, aby nie były one pracowały prawidłowo. Gdy gruczoły pracują efektywnie są w stanie przy pomocy hormonów regulować pracę całego organizmu. Gdy jednak są nadmiernie obciążone, zaczynasz doświadczać konkretnych symptomów np : ciągłe zmęczenie, senność, ogólny brak energii, zmiany nastroju, niepewność i nerwowość. Aby wykryć co konkretnie obciąża Twoje gruczoły zaleca się wykonanie Testu Obciążeń Organizmu. Test umożliwia wykrycie Obciążeń, które są przyczyną wielu chorób i dolegliwości. Do zatruwających nas Obciążeń należą, np.: grzyby, pasożyty, wirusy, bakterie, alergie, niedobory minerałów i witamin, borelioza czy chlamydia. Test Obciążeń Organizmu pomoże Ci ustalić przyczyny twoich Problemów z gruczołami i nie tylko. Nie czekaj, ponieważ nie rozpoznanie przyczyny powoduje powracające wciąż objawy !
Objawy akromegalii
Podczas choroby dochodzi do rozrostu tkanek miękkich. Obserwuje się powiększenie stóp i dłoni, a także nosa, małżowin usznych, żuchwy. Problematyczne jest „puchnięcie” języka, który powiększając się utrudnia mówienia, a także przeszkadza podczas snu i innych codziennych czynności. Dochodzi także nieraz do powiększenia wielu ogromnie ważnych narządów – serca, wątroby. Chorobie często towarzyszy pojawienie się nadmiernego owłosienia, grubszy głos, nadciśnienie, bóle kości i stawów. Częste są liczne zaburzenia ze strony układu pokarmowego – zaparcia, polipy jelita grubego. Innym układem, który nie funkcjonuje prawidłowo jest układ rozrodczy – u kobiet częste są zaburzenia miesiączkowania. Mogą wystąpić problemy z potencją i spadek libido. Znamienne jest także pogorszenie wzroku. W gigantyzmie natomiast obserwuje się zbyt szybki i intensywny wzrost kości długich, przez co dziecko staje się nienaturalnie wysokie.
Leczenie akromegalii
Najpierw konieczna jest odpowiednia diagnoza. Podczas niej wykonuje się badania krwi, w celu oznaczenia czynników wzrostu, hormonu wzrostu i innych danych mogących potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Oprócz tego przeprowadza się rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową – w celu wykrycia zmian. Leczenie zaburzeń hormonalnych, takich jak akromegalia, nie należy do łatwych. W większości przypadków przeprowadza się operację mającą na celu usunięcie gruczolaka. Stosuje się również leczenie farmakologiczne. Możliwa jest także radioterapia. Często stosuje się metody kombinowane, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i jego preferencji, a także od efektów leczenia. Niestety, akromegalia wiąże się z prawdopodobieństwem zachorowania na liczne choroby serca oraz choroby mózgowo – naczyniowe. Dlatego rokowania są średnio dwa razy gorsze niż w przypadku innych gruczolaków. Należy pamiętać, że nawet operacja chirurgiczna nie „uwalnia” od choroby raz na zawsze – często pacjenci do końca życia muszą kontrolować i regulować poziom hormonu.