Podstawy kuchni tajskiej

W kuchni tajskiej panuje zasada równowagi pomiędzy pięcioma smakami – gorzkim, kwaśnym, ostrym, słonym i słodkim. Sztuka polega na tym aby je odpowiednio wyważyć. Do stworzenia tej doskonałej równowagi niezbędne nam będą odpowiednie składniki . A zatem:

Typowe Tajskie Składniki:

Papryczki chili – zielone lub czerwone – szeroko dostępne w marketach. Ostrość papryczek zmniejszamy poprzez usunięcie pestek.

Mleko kokosowe – wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest to płynna zawartość orzecha – otrzymuje się je ze zmielonego i wyciśniętego miąszu kokosowego. Dostępne w puszkach w postaci płynnej lub w formie sproszkowanej.

Kolendra – w kuchni używać można wszystkich części tej rośliny, a każda charakteryzuje się swoistym aromatem. W kuchni tajskiej wykorzystuje się głównie liście o lekko kwaskowym, cytrynowym smaku.

Imbir – niezwykle aromatyczna roślina dodająca potrawom charakterystycznego
słodko-gorzkiego smaku.

Galangal –  krewny imbiru o nieco łagodniejszym smaku. W Polsce można kupić mielony w słoiczku z serii przypraw THAI.

Liście limonki Kaffir –  trudno dostępne w Polsce – można je zastąpić startą skórką limonki.

Trawa cytrynowa –  tropikalna trawa nadająca potrawom odświeżający, cytrynowy smak, pozbawiony kwaśności cytryny. Znalazłem mrożoną w Poznaniu w Nowym Starym Browarze w sklepie Kuchnie Świata.

Cukier palmowy –  nierafinowany cukier z palmy kokosowej, można go zastąpić ciemnobrązowym cukrem.

Ocet ryżowy – słodki, używany jako aromatyczny dodatek. Produkowany jest z fermentowanego ryżu kleistego i wina ryżowego.

Sos sojowy –  używa się zarówno ciemnej jak i jasnej odmiany. Jasną (bardziej słoną) dodajemy do potraw krótko smażonych a ciemną do potraw duszonych.

Sos rybny –  używany zamiast soli do doprawiania potraw. Zrobiony z anchois, soli i wody.