Olejek rycynowy – właściwości i zastosowanie
| |Olejek rycynowy znany jest ludzkości od najdawniejszych czasów. Początkowo jego właściwości wykorzystywane były raczej w niezbyt pozytywnych celach, takich jak na przykład pozbywanie się niechcianego bydła sąsiada na własnych pastwiskach. W tym celu nakłuwano skórę zwierząt gwoździem uprzednio namoczonym w rycynie. Olejek rycynowy służył też zarządcom kopalni diamentów, którzy podając go pracownikom, wykorzystywali jego właściwości przeczyszczające.
Niemożliwe, więc było wyniesienie diamentów w przewodzie pokarmowym. Z czasem, właściwości rycyny zaczęto wykorzystywać w celach służących ludzkości w możliwie jak najlepszy sposób. Obecnie olejek rycynowy wykorzystywany jest głównie w przemyśle leczniczym i kosmetycznym. Dzięki swoim cechom wzmacniającym ruchy perystaltyki jelit, służy przede wszystkim w leczeniu zaparć.
Jest składnikiem wielu maści i kremów wspomagających leczenie chorób skóry, w tym między innymi wrzodów, wyprysków i oparzeń. Lecznicza moc olejku rycynowego wykorzystywana jest także w ginekologii, gdzie używa się go do leczenia chorób pochwy i szyjki macicy, jak również w okulistyce przy złuszczającym się zapaleniu spojówek rogówki oka.
W obecnych czasach kultura, zwyczaje i przyjęte trendy mody, wymuszają na współczesnym społeczeństwie wykonywanie szeregu zabiegów kosmetycznych, estetycznych i także medycznych, zmierzających do uzyskania bardzo atrakcyjnego wizerunku, dostosowania się do panującej mody i utrzymania jak najdłużej młodego wyglądu. Jednym z elementów dochowania przyjętych w tym zakresie norm jest farbowanie włosów. Wprawdzie współczesne zabiegi kolorystyczne przy użyciu nowoczesnych farb i kremów barwiących nie niszczą struktury włosa, tak jak to czyniły ich poprzednie wersje sprzed kilku lat, niemniej na pewno ich działanie nie pozostaje obojętne na delikatną konstrukcję ludzkich włosów.
Zniszczone końcówki włosów stają się wówczas delikatne, suche, rozdwojone i przede wszystkim łamliwe. Zbawienny wpływ na odnowę zniszczonych struktur włosów mają kosmetyki zawierające w swym składzie olejek rycynowy. Niemniej wzorując się na naszych babciach, warto drogie kosmetyki zastąpić własnoręcznie wykonanymi specyfikami zawierającymi wspomniany wyżej specyfik.
W domowym zaciszu można wykonać specjalną maseczkę odnawiająca struktury zniszczonych włosów, której działanie będzie zapewne o wiele skuteczne, aniżeli maski kupionej w drogerii. Jednym z najczęściej stosowanych procedur jest zmieszanie olejku rycynowego z żółtkiem jajka i sokiem z cytryny. Otrzymaną maseczkę należy wcierać w zniszczone końcówki włosów. Można też dla lepszego efektu, po nałożeniu odżywki przykryć głowę czepkiem kąpielowym i odczekać kilka minut.
Od stuleci ludzie korzystają z mocy cudownych właściwości olejku rycynowego. Pozyskuje się go z nasion tropikalnego drzewa rycynowego z łac. ricinus communis, a jego właściwości doceniają nie tylko specjaliści z branży medycznej ale również kosmetolodzy z całego świata. Zapoznając się z etykietami drogich specyfików do pielęgnacji skóry niezwykle często zauważa się, że do produkcji owego kosmetyku wykorzystany był właśnie olejek rycynowy.
Wprawdzie skuteczność kosztownych produktów kosmetycznych jest zapewne bardzo wysoka, niemniej nie oznacza to jednak, że koniecznym jest wydanie kilkudziesięciu lub więcej złotych za słoiczek kremu.Olejek rycynowy nie musi być, bowiem składnikiem drogiego kremu, aby czynił cuda. Jego wartości można doskonale wykorzystać wykonując samodzielnie maseczkę do rąk. Jeżeli zauważamy, że nasze dłonie w efekcie prac domowych,działania środków piorących, słońca lub wiatru stały się suche, zniszczone i szorstkie,powinniśmy wykorzystać cudowny olejek rycynowy.
Buteleczka tego specyfiku kosztuje zwykle od 2 do 6 zł., a efekt jaki uzyskamy po jego zastosowaniu będzie porównywalny z działaniem drogiego kremu. Wystarczy kilka kropel olejku zmieszać z dowolnym kremem do rąk, natrzeć ni dłonie i na kilka minut włożyć bawełniane rękawiczki. Po ich zdjęciu skóra naszych rąk będzie miła w dotyku, delikatna, wręcz aksamitna.
W czasach, kiedy nasze babcie i prababcie dbały o swój wygląd, kosmetyki kupowano najczęściej w zwykłych drogeriach, a ich jakość dalece odbiegała od współczesnych specyfików działających niemalże cuda, o których informują barwne spoty reklamowe.
Niemniej, nie oznaczało to jednak, że skóra naszych babć była zaniedbana i brzydka. W przeważającej części przypadków ówczesne kobiety wspomagały swoja urodę środkami naturalnymi, których skuteczność nie ustępuje dzisiejszym kosmetykom wysokiej klasy.
Jednym ze środków, który znajdował się na półce każdej zadbanej pani, był niewątpliwie olejek rycynowy.
Jego zbawienna moc znalazła zastosowanie w pielęgnacji ciała, przede wszystkim dłoni, włosów i pięt. Niektóre ze sposobów wykorzystania rycyny są popularne do dnia dzisiejszego i chętnie stosowane przez współczesne kobiety. Przykładem jest sposób na zmęczone i spękane stopy. Wystarczy wieczorem wetrzeć w nie olejek rycynowy i założyć miękkie, bawełniane skarpetki. Po porannym przebudzeniu stopy są nawilżone i miłe w dotyku.
Olejek rycynowy można również wlać do wanny z kąpielą. Ponieważ rozpuszcza się on całkowicie w wodzie, ciało z takiej kąpieli będzie idealnie nawilżone i odżywione. Można również stosować różne mikstury z użyciem olejku rycynowego i innych składników, takich jak oliwka z oliwek, olejek migdałowy, wosk pszczeli, kakao i miód.