Molo w Sopocie

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych Sopotu jest molo – czyli najdłuższy pomost o drewnianej konstrukcji nad Morzem Bałtyckim oraz w Europie. Sopockie molo mierzy około pół kilometra. Cała część spacerowa to 511,5 metra, z tego 458 metrów pozostaje wysunięte w głąb Zatoki Gdańskiej. Jeśli jest ładna pogoda bez problemu możemy zobaczyć półwysep Helski.

Powstanie pomostu – trochę historii

Po raz pierwszy pomost w tym miejscu powstał w 1827 roku. Miał 31 metrów długości a wybudował go doktor Jerzy Haffner. Przez kolejne lata molo było stopniowo wydłużane. Swoją obecną długość przyjęło w 1928 roku. W tym czasie przeprowadzono ogromną przebudowę, która obejmowała także Skwer Kuracyjny. W ten sposób uczczono 100- lecie wybudowania pierwszego pomostu oraz 25- lecie miasta. W latach 90 XX wieku dobudowana została głowica żelbetonowa, która miała chronić główny pomost. Następnie w początkach XXI wieku przeprowadzone zostały prace konserwatorskie. Kolejne prace przy molo zakończone zostały w lipcu 2011 roku – od tego momentu wypoczynek nad morzem w Sopocie zyskały nowy wymiar za sprawą mariny, ale o tym w dalszej części tekstu.

Początkowo molo było jedynie lokalną przystanią, jednak w miarę rozwoju uzdrowiska uzyskało stopniowo funkcje rekreacyjne. Podczas przechadzki sopockim molo uzyskujemy możliwość podziwiania wspaniałego widoku na kurort a także na gdański port oraz Kępę Redłowską.

Restauracja i marina dla jachtów

Od niedawna znajduje się tam także Marina dla jachtów. Jest ona otwarta dla wchodzących na molo, dzięki czemu swobodnie możemy oglądać cumujące mniejsze i większe jachty – co staje się dodatkową atrakcją dla spacerowiczów.

Ciekawym miejscem jest również restauracja znajdująca się prawie na samym końcu mola, nieopodal mariny. Prócz przepysznych posiłków jedzenie umili nam przepiękny widok na zatokę Gdańską. Mimo może nieco wyższych cen warto się tam wybrać chociażby ze względu na panujący klimat restauracji na wśród morskiej wody.

W sezonie letnim aby wejść na molo należy nabyć bilet w kasach zlokalizowanych tuż przy wejściu. Z całą pewnością sopockie molo stanowi miejsce, którego nie powinna przeoczyć żadna osoba odwiedzająca Trójmiasto. To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na wybrzeżu.