Jak prowadzić zdrowy styl życia?

Zdrowy styl życia nigdy nie był mocną stroną ludzkości. Jednak to z biegiem lat się zmienia, podobnie jak zmienia się mentalność i przyzwyczajenia ludzkie. Zdrowy tryb życia jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Daje nam zdrowie i lepsze samopoczucie. Jednym z ważniejszych argumentów zwolenników zdrowego stylu życia jest znaczna poprawa stanu zdrowia, naszej wytrzymałości oraz zwiększenie kondycji. Osoby odżywiające się zdrowo i uprawiające jakiś sport znacznie rzadziej chorują na choroby cywilizacyjne, dzięki ćwiczeniom mają większą odporność na wirusy i wszelkiego rodzaju bakterie. Odpowiednie odżywianie wzmacnia organizm i spełnia jego zapotrzebowanie na mikroelementy i makroelementy, a jak wiadomo w dzisiejszych czasach zdrowie jest najważniejsze

Styl odżywiania a zdrowie

Wybór pożywienia jest istotny w zdrowym stylu życia .Dieta ma ogromny  wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dzięki prawidłowemu odżywianiu możemy zapowiedz powstawaniu wielu chorób. Każdego dnia powinniśmy spożyć trzy do pięciu posiłków, najlepiej o regularnych porach. Bardzo ważną rolę odgrywa śniadanie, gdyż daje nam ono energię na cały dzień, dlatego starajmy się nie omijać tego posiłku. W zdrowym odżywianiu ważne jest by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych. Aby tego dokonać należy spożywać posiłki jak najbardziej urozmaicone. Prawidłowe odżywianie to takie, które sprzyja utrzymaniu właściwej wagi i smukłej sylwetki. Aby zapobiec powstawaniu nadwagi powinniśmy znacząco ograniczyć potrawy tłuste i smażone. Kontrolować należy także ilość spożywanych słodyczy w postaci ciast, deserów, lodów czy pączków. Każdego dnia starajmy się spożywać jak najwięcej świeżych warzyw i owoców. Nie należy również zapominać o czystej wodzie, której powinniśmy wypijać ok.2 litrów. Osoby, które chcą schudnąć powinny zadbać o odpowiednią ilość błonnika w pożywieniu. Pamiętajmy o tym by chociaż jeden posiłek spożywać na gorąco, a także o tym by nie jeść w pośpiechu.

Sposób jedzenia:

  •     nie jedz za szybko (pokarm nie pogryziony, nie zostanie należycie strawiony i przyswojony),
  •    jedz we właściwej kolejności (słodki deser na na końcu, owoce, kompot)
  •    właściwie łącz pokarmy
  •     nie pij napojów podczas posiłku (utrudniają trawienie, rozrzedzają soki trawienne)
  •     nie jedz za późno (ostatni posiłek ok. 18.00)
  •    jedz regularnie (za duże porcje, za duże przerwy między posiłkami)
  •    nie podjadaj miedzy posiłkami /przekąski powinny być małe np. kilka orzechów/

Właściwe odżywianie się jest podstawą dobrego zdrowia i decyduje nie tylko o prawidłowym wzroście i funkcjonowaniu organizmu, ale jak wskazują liczne dowody, może również zapobiegać wielu chorobom przewlekłym. Jak wybrać najlepszą dietę? Zdaniem bardzo wielu ludzi na wielką uwagę zasługuje dieta zgodna z posiadaną grupą krwi. Jest ona logiczna, ma sens i sprawdza się w u bardzo wielu osób.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia. Na różne sposoby poprawia stan naszego zdrowia, a także samopoczucia, przyspiesza metabolizm, prowadzi do lepszego wykorzystywania kalorii, to natomiast pomaga w utrzymaniu stałej, właściwej masy ciała. Wysiłek fizyczny jest również znakomitą metodą na przeciwdziałanie stresom.

Unikanie nałogów

Walka z nałogami to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Nałogów jest bardzo wiele, często stają się nimi z pozoru bardzo błahe czynności, jak: gry komputerowe, czy zakupy. Szczególnie szkodliwe i powszechne nałogi to: nikotynizm, alkoholizm i narkomania. Wszystkie te trzy nałogi mają bardzo destrukcyjny wpływ na zdrowie człowieka. Nikotynizm przyczynia się do powstawania nowotworów groźnych dla życia. Również osoby, które nadużywają alkoholu narażają się na większe ryzyko powstania u nich chorób związanych z układem krążenia, bardzo często też zapadają na marskość wątroby. W obecnych czasach pojawiają się też coraz to nowe nałogi takie jak: uzależnienie od pracy, uzależnienie od Internetu, pracoholizm. Wielu młodych ludzi kładzie duży nacisk na karierę co sptawia mają coraz mniej czasu wolnego i czasu na wypoczynek, że równowaga między czasem spędzanym w pracy a czasem wolnym zostaje zachwiana. Uzależnienie od Internetu to również bardzo podstępny nałóg, który potrafi niszczyć więzi międzyludzkie, sprzyja obniżaniu efektywności praca oraz ma negatywny wpływ na zdrowie. Każda osoba pragnąca prowadzić zdrowy styl życia powinna być świadoma tych zagrożeń i powinna zawczasu starać się im zapobiegać.

Relaks i odpoczynek

Każdy człowiek pragnący zachować zdrowie i dobrą formę na długie lata powinien zdać sobie sprawę, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa relaks i wypoczynek. Wiadomo, że prawie każdy z nas musi pracować, ale należy pamiętać, że musi być zachowana równowaga między czasem przeznaczonym na pracę a czasem snu i odpoczynku. Do prawidłowego funkcjonowaniu dorosły człowiek potrzebuje około siedmiu godzin snu na dobę. Dlatego nie powinniśmy  zarywać nocy, ze względu na pracę gdyż wcześniej czy później odbije się to na naszym zdrowiu. Bezwzględnie każdy pracujący człowiek powinien przynajmniej raz w roku udać się na dłuższy, co najmniej dwutygodniowy urlop poza miejsce zamieszkania i w domu pozostawić wszelkie sprawy zawodowe / nie zabierać ze sobą komputera ani służbowego telefonu/. Zmiana otoczenia oraz czas spędzony na uprawianiu sportów i rozrywce pozwoli doskonale zregenerować się naszemu organizmowi. Również na co dzień powinniśmy znależć czas na relaks i wypoczynek np kąpiel w wannie, spacer, czytanie ulubionej książkę , posłuchanie muzyki.

Umiejętność walki ze stresem

Stres to zjawisko powszechne, którego nie da się z naszego życia zupełnie wyeliminować. Jednak każdy z nas może wypracować sobie skuteczne sposoby na jego niwelowanie. Stresujemy się wieloma sprawami: problemami w pracy, w domu, brakiem pieniędzy, kłopotami wychowawczymi z dziećmi. W zasadzie każdy dzień przynosi ze sobą nieprzewidziane sytuacje, trudne decyzje, niespodziewane komplikacje. Istnieje wiele sposób na łagodzenie stresów i napięć w codziennym życiu. Dobrym rozwiązaniem jest wyście na basen, siłownie czy klubu fitness.  Pozwoli  nam to pozbyć się negatywnych emocji, które nagromadziły się przez cały dzień. Dobre efekty przynoszą również treningi relaksacyjne. Jeżeli twój organizm jest w stanie długotrwałego stresu, warto zastanowić się nad krótkim urlopem, doskonałym pomysłem na jego rozładowanie może być pobyt w ośrodku spa.

Suplementacja pożywienia

Suplementacja – to wzbogacanie naszego codziennego pożywienia o niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu witaminy, minerały i inne składniki niedostępne w naszym jadłospisie
Żywność we współczesnym świecie staje się małowartościowa i nie pokrywa zapotrzebowania na podstawowe składniki odżywcze. Brak ich w naszym codziennym pożywieniu doprowadza do niedoborów a co za tym osłabieniu organizmu i powstania chorób. Dlatego aby zapobiec takiej sytuacji uzupełnianie naszego codziennego pożywienia we wszystkie składniki odżywcze staje się koniecznością.