Jak dobrać buty ortopedyczne?

Profesjonalnie zaprojektowane obuwie medyczne jest niestety ciągle przez nas niedoceniane. Często buty ortopedyczne kojarzą nam się z mało estetycznymi, ciężkimi „urządzeniami”. Niesłusznie, ponieważ dziś mamy do wyboru wiele modeli, które są nie tylko ładne, ale przede wszystkim zapewniają komfort i zdrowie naszym stopom.

 

Dlaczego warto zadbać o stopy

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak istotna dla naszego zdrowia jest kondycja naszych stóp. Wszelkie deformacje czy nieodpowiednie stawianie stopy sprawiają, że również inne części naszego ciała cierpią. Niektórzy uważają, że są one odpowiedzialne za „samopoczucie” konkretnych narządów. Na takiej teorii opiera się m.in. akupresura i akupunktura. Z pewnością kiedy źle chodzimy, na to wpływ na wykrzywianie całego ciała. Zwłaszcza w dzieciństwie, kiedy dzieci dużo się ruszają, skaczą, biegają, nie zwracając uwagi na prawidłową postawę, łatwo o pojawienie się różnych wad. Dlatego warto zainwestować w buty ortopedyczne dla dzieci.

 

Funkcje butów ortopedycznych

Dzięki tego rodzaju obuwiu możemy być pewni, że naszym stopom nie grozi deformacja, otarcia ani żadne inne nieprzyjemności. Pełnią więc one funkcję profilaktyczną. Podczas ich tworzenia, bierze się pod uwagę fizjologię stopy i przewiduje się jej reakcje. Ważne jest aby ruchy były jak najbardziej naturalne i niewymuszone. Inną funkcję pełni obuwie korygujące – ono ma za zadanie skorygowanie już powstałych zmian i ułatwienie funkcjonowania osobom na nie cierpiącym. Dotyczy to zarówno poważnych chorób np. zwyrodnieniowych, jak i np. płaskostopia, w którym pomocne mogą być nawet same wkładki ortopedyczne, wkładane do buta.

 

Jakie obuwie powinniśmy nosić?

Nawet jeżeli nie mamy wad w budowie stóp, nie odczuwamy z ich strony żadnych dolegliwości, warto i tak zadbać o ich zdrowie i zainwestować w dobre obuwie. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do butów ortopedycznych, możemy poszukać innych, które spełniać będą ważne cechy dobrego obuwia. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę? Tył buta, czyli część osłaniająca piętę powinna być sztywna i mocna. Dzięki temu zapobiegamy deformacjom. Należy jednak równocześnie zwrócić uwagę, czy od środka miejsce to jest miękkie i przyjemne, zdarza się bowiem, że choć zapiętek jest sztywny, to zbytnio obciera i utrudnia chodzenie. Nosek buta powinien pozwolić palcom na dość swobodne ruchy. Musi zatem być wysoki i w miarę szeroki – wąskie noski, tak często spotykane w kobiecych butach, są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Jeżeli chodzi o podeszwę buta, ważna jest jej elastyczność i sprężystość, pozwalająca na wygodne stawianie kroków. Nie może być również zbyt cienka – wtedy stopa może odczuwać dyskomfort, krocząc po np. twardym podłożu. Wysokie obcasy są niewskazane – przyczyniają się niestety do wielu schorzeń stóp. U dzieci wysokość obcasa powinna być dopasowana do wieku. Warto też zwrócić uwagę na kołnierz buta – nie powinien uciskać ani ocierać, dlatego dobrze gdy jest z miękkiego, elastycznego materiału np. wypełniony pianką. Dzięki odpowiednio dobranemu obuwiu uniknąć możemy wielu chorób, a także poprawić swoje samopoczucie w ten prosty i przyjemny sposób.