Inwestowanie w wino

Jeśli byłeś sceptyczny na temat inwestycji w wino, najwyższy czas na zapoznanie się z ostatnimi najważniejszymi zmianami, które sprawiły, że jest to łatwiejsze. Obecnie istnieją nawet fundusze inwestycyjne, które koncentrują się wyłącznie na winie, jak również istnieją 3 giełdy wina, które są przepełnione potencjalnymi przedmiotami inwestycyjnymi.

Jeśli potrzebujesz ochrony dla swoich aktyw w postaci wina, podczas gdy budujesz kapitał, są teraz dziesiątki profesjonalnych rozwiązań do długoterminowego przechowywania wina w bezpiecznych warunkach. Ale jak można zacząć  inwestować w wina i czego należy się spodziewać? – I co prawdopodobnie ważniejsze – Jak w najbardziej lukratywny sposób upłynnić swoje aktywa (i nie mam na myśli picia!), gdy jesteś gotowy do sprzedaży?

Pierwsze kroki z inwestowaniem w wino

Inwestowanie Wino jest kuszące, ponieważ: „Najgorszy możliwy scenariusz. Wypić je”

Jednakże, jeśli planujesz zarabiać na inwestowaniu w wina, trzeba oddzielić niektóre z bardziej ekscentrycznych upodobań smakowych do konkretnych win, których wartość ma duży potencjał wzrostu. Będzie także bardzo prawdopodobne że nawet nie dotkniesz fizycznie wina w które inwestujesz. Przekonajmy się, jakie są warunki wstępne do inwestowania w wina, w tym, na jaką wysokość kapitału przewidujesz zainwestować.

Wymagania inwestowania w wino

Przygotuj się na oczekiwanie 5-10 lat

Wino nie jest zwykle szybka inwestycją. Po zainwestowanie musisz trochę poczekać – co najmniej 5 lat zanim postanowisz sprzedać. Jeśli chcesz zbudować portfel krótkoterminowy, spójrz na wina En premier z Bordeaux.

Minimum 3 butelki z jednego rodzaju

Na większości paneli aukcyjnych wina sprzedawane są w zestawach po 3, 6, 12 i 13 (ta ostatnia jest dla kolekcjonera, który chce wypróbować dane wino). Przy zakupie 3 lub więcej butelek, można również dać sobie szansę, aby rozpocząć zbieranie pojedynczych win.

Zalecane profesjonalne przechowywanie

Przechowywanie wina w odpowiedniej temperaturze w obiekcie regularnie kontrolowanym jest najlepszym sposobem zagwarantowania, że wino ma doskonałe pochodzenie i będzie się sprzedawać. Pomyśl o tym w ten sposób, jeśli kupujesz wino na aukcji, chcesz ryzykować swoje pieniądze w przypadku, gdy nie zostało zagwarantowane profesjonalne przechowywanie? Ceny przechowywania wina zaczyna się od około 60PLN/m-c za szafkę która  pomieści 7-9 kartonów wina. Brokerzy i  handlowcy z Wielkiej Brytanii preferują wino tzw. „In Bond”, co oznacza że zostało zakupione i przechowywane jest w magazynie celnym, który pozwala uniknąć kosztownego 20% podatku akcyzowego.

Spodziewaj się wydać minimum 20.000 PLN by zacząć zabawę

Gdyby podliczyć koszty przechowywania wina (minimum 1000PLN/rok), ubezpieczenie i koszty sprzedaży swojego wina, jest to dobry pomysł, by zacząć inwestycje ze sporą ilością winnych aktywów o dużej wartości. Jako przykład tego, czego się spodziewać, Wine Investment Fund w Londynie wymaga minimum £ 10.000 na start (około 50 000 złotych).

Ustal cele inwestycji w wino

Pierwsze kroki z inwestowaniem w wina, jest niemal takie same jak przy każdej innej inwestycji.  Warto dowiedzieć się, czego chcesz, tak aby inwestowanie w wino opłaciło się Tobie. Być może następną objazdówkę po krajach słynących z dobrego wina wina? A może chcesz mieć podziemny sejf z kolekcją rzadkich klejnotów, którymi można delektować się z rodziną i przyjaciółmi. Czy też wybierzesz drogę, gdzie zwrot z inwestycji sfinansuje Tobie kolejne inwestycje, z czasem budując spory zasób gotówki. Tą natomiast można przeznaczyć na inwestycje w nieruchomości czy inne aktywa trwałe, które następnie można wykorzystać jako zabezpieczenie dla rodziny lub spadek dla potomków.

Niemniej jednak, co chcesz wybrać wpłynie jaki rodzaj win należy kupić, a także jakie rodzaje dodatkowych kosztów będziesz miał. Na przykład, jeśli chcesz mieć winną piwniczkę w domu, musisz liczyć się z kosztami zagospodarowania piwnicy i ubezpieczenia wina. W całym procesie inwestycyjnym możesz również skorzystać z pomocy firm zajmujących się tym jak Wealth Solution czy Wine Advisors.

Jakie powinno być wino inwestycyjne?

Wino inwestycje powinno posiadać wszystkie cechy godnego wina, ale również powinien być popyt podczas sprzedaży. Najbardziej pożądane wina inwestycyjne to Bordeaux i Grand Cru Burgundy. Tak prestiżowe wina jak te zaczynają się od 2000PLN/butelka i są oferowane w skrzynkach drewnianych po 6 butelek. Przy zakupie na tym rynku zrób wszystko, co możliwe, aby otrzymać gwarancję autentyczności wina. Jeśli planujemy inwestować w wina francuskie, to jest bardzo ważne aby wino łatwo sprzedać na rynku międzynarodowym.

Czy moje wino jest warte dobrego przechowywania?

Oprócz win z Francji, Napa Cabernet Sauvignon i tête de Champagne są również warte uwagi. Przy zakupie wina z innych regionów niż Burgundii i Bordeaux ważne jest, aby kupić flagowe wina – znanych i  renomowanych winnic, które wypracowały świetną markę w swoich regionach. Choć sztandarowe jednostki mogą nie współgrać z Twoją chęcią odkrywania, są znacząco łatwiejsze w sprzedaży w perspektywie długoterminowej.

Zbieranie win kultowych

W ostatnich latach zbieranie kultowych win amerykańskich zaoferowało potężny zwrot z inwestycji ze względu na rosnącą rozpoznawalność międzynarodową. Kilka kultowych pozycji, które znokautowały rynek:

  • Sine Qua Non
  • Cayuse
  • Scarecrow
  • Saxum
  • Quilceda Creek
  • Levy & McClellan

Sprzedaż własnej winnej kolekcji

Aukcje wina i jak działają

Najbardziej popularną formą upłynniania winnych aktywów są aukcje W aukcji win twoje wina wysyłane są do magazynu aukcyjnych, a następnie sprzedawane za najwyższa zaproponowaną cenę. Aukcje online wina działają bardziej jak Ebay niż jak tradycyjne aukcje.

Kiedy wysyłasz swoje wino do domu aukcyjnego musisz zapłacić prowizję od sprzedaży. Prowizja wynosi od 0% do 20% wartości sprzedaży. Jest także zazwyczaj minimalna kwota przesyłki od ok. 3000 – 30.000 PLN. Z licytowanie online, często będziesz miał prawo albo zaakceptować lub odrzucić ofertę (czy to w ramach cenionego znaku).

Giełda win

Tylko w Wielkiej Brytanii istnieją obecnie trzy giełdy winne: Berry Bros & Rudd ( BBX ), London International Vintners Exchange ( Liv-ex ) oraz Cavex. Trzy programy koncentrują się głównie na pozycjach z Bordeaux, a także zajmują się obsługą logistyczną. W Wielkiej Brytanii, wina przeznaczone na inwestycje przechowywane są w specjalistycznych magazynach kontrolowanych ze szczególnym zwróceniem uwagi na odpowiednią temperaturę. Takie składy win pozwalają uniknąć aż 20% podatku akcyzowego.

Wina z Wielkiej Brytanii są bardzo pożądane przez międzynarodowych nabywców, restauracje i brokerów, właśnie dzięki możliwości znaczącej oszczędności na podatku. Jeśli zamierzasz inwestować na tych rynkach, bardzo możliwe jest, że nawet nie zobaczysz swojego wina na żywo.

Przykładowy 10 letni plan inwestycji winnej

Budując swój portfel na bazie wina inwestycyjnego,  najodpowiedniejszą decyzją jest wyspecjalizować się w konkretnym regionie i wybrać kilka producentów, na temat których jesteśmy pewni, że będzie w dalszym ciągu rozwijać się. Przed dokonaniem wyboru warto próbować odwiedzić wybrane winnice, skosztować swoich win i poczuć jakie są. Jeśli nie czujesz się na siłach by samemu podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego wina, warto przejść się np. do winebaru i porozmawiać z doświadczonym sommelierem.

Warto pamiętać, że nie opłaca się kupować poniżej jednego kartonu jednego rodzaju. Przy regularnym i rozsądnym inwestowaniu w ciągu 5 lat jesteś w stanie uzbierać 20-25 kartonów dobrych win od renomowanych producentów. Następnie poczekać 3-5 lat i można z powodzeniem zacząć sprzedaż swojego dobytku.