Inwestowanie w nieruchomości

Kiedy inwestujesz w nieruchomości, twoim głównym celem powinno być, aby poświęcić pieniądze które będą dla Ciebie pracować i sprawią, że będą rosnąć, tak że będziesz mięć ich więcej w przyszłości. Musisz mieć tyle zysku, czyli zwrotu z inwestycji by te pieniądze pokryły wysokość ryzyka, które podejmujesz, podatki które należy opłacić oraz koszty posiadania nieruchomości, takie jak media jak i ubezpieczenia.

Innymi słowy, po zrozumieniu podstaw gry, inwestowanie w nieruchomości naprawdę może być tak koncepcyjnie proste jak gra w monopoly. Twoim celem jest zakup nieruchomości, uniknięcie bankructwa, i wygenerowanie na tyle wysokiego czynszu, że będziesz mógł kupić jeszcze więcej nieruchomości. Ale „proste” nie oznacza „łatwe”. Jeśli popełnisz istotne błędy możesz znaleźć się na dnie finansowym lub gorzej.

4 Sposoby w jakie inwestor nieruchomościowy zarabia pieniądze

Istnieje kilka sposobów na zarabianie pieniędzy poprzez inwestowanie w nieruchomości:

1. Wzrost wartości nieruchomości

To sytuacja kiedy nieruchomość staje się bardziej wartościowa ze względu na:

  • zmiany na rynku nieruchomości
  • zmiany gruntów wokół nieruchomości
  • zajęcie działek sąsiadujących np. poprzez powstanie głównego centrum handlowego
  • dzięki zabiegom ulepszającym działkę ( doprowadzenie mediów, wody )

Wszystkie to sprawia że nieruchomość staje się bardziej atrakcyjna dla potencjalnych nabywców lub najemców. Zarabianie na wzroście wartości nieruchomości jest trudną grą i jest bardziej ryzykowne niż inwestowanie dla dochodu z przepływów pieniężnych.

2. Dochód z przepływów pieniężnych:

Ten rodzaj inwestycji w nieruchomości koncentruje się na zakupie nieruchomości, takich jak budynek mieszkalny by potem otrzymywać stały comiesięczny przypływ gotówki z najmu. Pieniądze te lokator płaci za używanie nieruchomości przez określony czas. Przepływy pieniężne tzw. cashflow mogą być generowane z dobrze prowadonych:

  • jednostek magazynowych
  • myjni samoobsługowych
  • budynków mieszkalnych
  • mieszkań pojedynczych
  • budynków biurowych
  • wynajmu domów

3. Zarabianie na podstawie prowizji w pośrednictwie nieruchomości

Jest to dochód generowany przez „specjalistów” w branży nieruchomości, takich jak pośredników nieruchomości, którzy zarabiają w formie prowizji od kupna i sprzedaży nieruchomości. Również firmy zarządzające nieruchomościami rzeczywistym zarabiają przez zachowanie procentu czynszów w zamian za administrację i kontrolę danej nieruchomości. Na przykład, firma specjalizująca się w zarządzaniu hotelem ma zachować 5% ogólnej sprzedaży hotelowych za opiekę nad codziennymi operacjami, takimi jak zatrudnianie pokojówek, prowadzenie recepcji, koszenie trawy. W przypadku budynku mieszkalnego lub pojedynczego mieszkania prowizje te dotyczą zajmowania się najmem, obsługi codziennych spraw przy nieruchomości czy sprawowania kontroli nad lokatorami.

4. Dochody z urządzeń, maszyn pomocniczych do nieruchomości

Dla niektórych inwestycji w nieruchomości, może to być ogromne źródło zysku. Maszyny pomocnicze obejmują takie rzeczy jak automaty ( z kawą, przekąskami, napojami ) w budynkach biurowych czy centrach handlowych. Ostatnio doszło do tego, że powstała vending machine z pizzą. W efekcie, służą one jako mini-przedsiębiorstw w ramach większej nieruchomości inwestycyjnej co pozwala zarabiać pieniądze dzięki użytkownikom nieruchomości. Co najlepsze w przypadku inwestycji tego typu nie musimy być właścicielem danej nieruchomości a tego rodzaju maszyny są często do wzięcia w ramach tzw. franczyzy.

W jaki sposób rozważać zakup swojej pierwszej nieruchomości?

Istnieje kilka sposobów, aby kupić swoją pierwszą nieruchomość pod inwestycje. Można skorzystać z zadłużenia w postaci kredytu hipotecznego. Wykorzystanie dźwigni finansowej jest tym, co przyciąga wielu inwestorów na rynku nieruchomości, ponieważ pozwala uzyskać procent zwrotu, tak ogromny, że aż ciężko osiągalny w innych niszach rynku. Kredyt wiąże się z dużym ryzykiem i jest łatwym sposobem na utratę przepływu finansowego, dlatego w przypadku pierwszej nieruchomość zalecane jest by swój zakup dokonać w jak największym procencie za własną gotówkę. Wiąże to się jednak z koniecznością posiadania sporego zasobu wolnej gotówki. W przypadku kiedy takowej nie posiadamy ważne jest by skorzystać z pomocy eksperta czy wziąć udział w szkoleniu, jakich ostatnimi czasy zrobiło się całkiem dużo na polskim rynku.

Kwestie prawne przy inwestowaniu w nieruchomości

Kolejną sprawą jest kwestia prawna i podmiot na który dana nieruchomość ma być przypisana. Nie zawsze opłaca się kupować nieruchomość na siebie, jako osobę fizyczną. Zamiast tego, z przyczyn związanych z zarządzaniem ryzykiem, będziemy chcieli, aby rozważyć zorganizowanie inwestycji w nieruchomości za pośrednictwem specjalnych rodzajów osób prawnych znanych jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki komandytowe ( należy skonsultować się z wykwalifikowanym prawnikiem by ten określił stanowisko, co do tego która z metod praw własności jest najlepsza dla Ciebie i Twojej sytuacji ).W ten sposób, jeśli inwestycja w nieruchomość kończy się niepowodzeniem, w wyniku procesu sądowego, można chronić swoje osobiste aktywa. W tym przypadku najgorszy możliwy scenariusz, jaki może się wydarzyć w pewnych okolicznościach jest utrata zainwestowanych pieniędzy. To pozwala spać spokojne w nocy, bo Twoje wszystkie aktywa osobiste ( dom, rachunki oszczędnościowe, samochód itd. ) powinny być bezpieczne.

Jakiego typu inwestycje w nieruchomości warto robić?

Gdy jesteś gotowy, aby rozpocząć proces inwestowania w nieruchomości, możesz zdecydować, które z typów inwestycji na rynku nieruchomości jest najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Ważne aby Twoja decyzja była przemyślana i warto by była popartą wyczerpującym badaniem rynku oraz opinią eksperta.