Historia komputera osobistego

Mamy z nimi do czynienia w domach, w pracy, w szkołach. W historii jego rozwoju zapisali się także Polacy.

Komputery są obecne w każdym aspekcie naszego życia. Mamy z nimi do czynienia w domach, w pracy, w szkołach. Sterują skomplikowanymi procesami przemysłowymi. Pomysł stworzenia komputera osobistego narodził się na początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Nie do końca wiadomo, który komputer można uznać za pierwszą maszynę tego typu. O prym kłócą się tu Xerox, Hewlett-Packard, a także IBM. Polska również miała swój wkład w rozwój komputera osobistego.

Wszystko za sprawą Jacka Karpińskiego i jego maszyny o nazwie K – 202. Nastała era komputerów wielkości małej walizki, które odtąd mieściły się na biurku. Ich pamięć wynosiła 150 kilodajtów i pracowały z szybkością miliona operacji na sekundę.

Za pierwszy komputer osobisty, czyli popularny pecet, uznaje się konstrukcję firmy MITS o nazwie ALTAIR 8800. Po raz pierwszy zaprezentowali ją Ed Roberts oraz William Yates na łamach Popular Electronics Magazine, w 1975 roku.

Pierwszym komputerem osobistym, który zaczęto produkować na masową skalę był Apple I. Kilka lat później nastała era Apple II, który sprzedawano z prostym edytorem tekstów o nazwie AppleWrite i arkuszem kalkulacyjnym VisiCalc. Od tej pory komputer stał się niezwykle przydatnym narzędziem w prostych pracach biurowych. IBM rozbudował dostępne wtedy maszyny poprzez dodanie idei otwartej architektury budowy komputera. Już 12 sierpnia 1981 roku IBM wypuścił na rynek swój pierwszy komputer PC 5150, który miał 16 kB pamięci operacyjnej. W 1983 roku pojawił się IBM PC/XT, który zaczęto produkowac na masową skalę. To właśnie od niego wywodzi się cała rodzina komputerów klasy PC.

Wielkim krokiem w dziedzinie rozwoju komputerów osobistych było przejście tekstowego interfejsu użytkownika na interfejs graficzny, który razem z myszą ułatwił obsługę tych maszyn.

Twórca pierwszej myszki była firma Xerox, która sprzedała prawo do swojego wynalazku firmie Apple. W 1984 roku pojawił się popularny Macintosh, który od tej pory zawładnął rynkiem.

Koniec lat 80 – tych i pierwsza połowa 90 – tych to czas komputerów zgodnych z IBM PC, z procesorami Intela, działające pod kontrolą systemów operacyjnych Microsoftu. Początkowo systemem operacyjnym był DOS, a później Windows. Dziś najpowszechniejszym systemem jest Windows XP.

Dziś znane są komputery stacjonarne, laptopy i palmtopy. Łączy je jedno – ułatwiają życie każdemu człowiekowi.