Czym jest i jak działa mezoterapia?
| |Mezoterapia jest znakomitym sposobem na uzyskanie jędrnej, odmłodzonej skóry, pozostając jednocześnie procedurą minimalnie inwazyjną i bezpieczną. Jako technika została wynaleziona przez francuskiego lekarza Michela Pistora w 1953 roku i od tamtego czasu z sukcesem jest stosowana na świecie między innymi przez lekarzy reumatologów i traumatologów. Podobnie jak toksyna botulinowa (botoks, botox) od wielu lat cieszy się również doskonałą reputacją jednego ze sztandarowych zabiegów, jakie oferuje medycyna estetyczna. Lekarz przeprowadzający zabieg przy użyciu bardzo cienkiej igły wprowadza śródskórnie preparat. Oczywiście iniekcje traktowane są jako procedura zabiegowa, w konsekwencji muszą być wykonywane wyłącznie w gabinecie lekarskim w warunkach bezwzględnej aseptyki.
Rodzaj i ilość wstrzykiwanej substancji dobierane są przez lekarza i są dostosowane do potrzeb pacjenta, rodzaju skóry i traktowanej okolicy ciała. Ze względu na niewielką bolesność zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe skóry w postaci kremu lub żelu.
W skład mieszanek do mezoterapii wchodzą najczęściej – nieusieciowany kwas hialuronowy, gliceryna, aminokwasy, polinukleotydy, sole mineralne, koenzymy, witaminy i wiele innych. Preparaty występują pod postacią sterylnego przezroczystego żelu.
Mezoterapia igłowa klasycznie znajduję zastosowanie w nawilżaniu i ujędrnianiu skóry twarzy, ale z powodzeniem może być przeprowadzana w innych okolicach jak choćby szyja, dekolt, pośladki lub brzuch, w celu zwiększenia napięcia i poprawy aspektu skóry na przykład po porodzie. Dzięki swojemu składowi praeparaty do mezoterapii wpływają korzystnie na mikrokrążenie w skórze i tkance podskórnej, stymulują tkankę powodując odczuwalny efekt wzrostu jędrności i napięcia. Możliwe jest również usuwanie zmarszczek mimicznych drobnego kalibru jak zmarszczki palacza nad ustami lub zmarszczki pod powieką dolną.
Nie ma lepszego sposobu na zapobieżenie starzeniu się skóry. Jest zabiegiem popularnym dzięki swojej uniwersalności i braku ograniczeń wiekowych.
Na kuracje składają się zwykle trzy zabiegi przeprowadzane co 7-14 dni, po czym kolejne dwa podtrzymujące odpowiednio po 4 i 12 tygodniach.