Ciekawostki na temat monet

Za początek wytwarzania monet w Europie można uznać epokę starożytnego Rzymu, zaś w Azji za prekursorów ich tworzenia uważa się chińczyków. Pierwszą technikę jaką stosowała jedna i druga nacja była metoda odlewowa. Ciekły metal umieszczano w specjalnych formach o określonych wymiarach i kształtach. W Chinach stosowano również tak zwaną technikę „drzewek”, która polegała na połączeniu pojedynczych foremek systemem kanalików. Tym samym ciekły metal dopływał do wielu monet równocześnie. W Japonii od 708 r. n. e. monety zaczęto odlewać na sposób chiński, przy użyciu miedzi, brązu, mosiądzu i żelaza. Do obiegu wprowadzili również Cho Gin czyli eliptyczne sztabki z wybitymi znakami oraz Chibu Gin – małe, prostokątne kawałki srebrne i złota. Najciekawszą ich monetą (Koban) były te w kształcie dużych, cienkich płytek o zaokrąglonych rogach i powierzchni pokrytej różnymi wzorami. Do ich produkcji używano stopu złota i srebra. W Birmie i Indochinach korzystano z brązowego bilonu, który produkowano w kształcie kapeluszy, armat lub sylwetek zwierząt. Dopiero ekspansja Wielkiej Brytanii i Francji spowodowała wprowadzenie okrągłych monet. W niektórych państwach monety odlewało się tylko w nagłych przypadkach np. podczas rewolucji meksykańskiej w Sinaloa wprowadzono do obiegu odlewane pesos.

Dlaczego warto jest inwestować w monety kolekcjonerskie? Powodów jest kilka. Najważniejszym z nich jest zysk i bardzo małe prawdopodobieństwo strat. Zamiast inwestować w zwykłe monety inwestycyjne lepiej wydać trochę więcej pieniędzy na droższe monety kolekcjonerskie. Powód jest prosty: numizmaty zawsze będą warte więcej od monet inwestycyjnych, oczywiście pod warunkiem, że zwierają taką samą ilość metalu. Zyski mogą być wielokrotnie większe. Drugim powodem jest to, że wysokie zyski pozwalają na spokojne przetrwanie gwałtownych spadków cen. Monety kolekcjonerskie zawsze będą utrzymywać się w dobrej cenie i przynosić zysk. Powoduje to wysoka marża co oznacza, że mimo gwałtownego spadku cen metali, moneta będzie droższa niż cena jej zakupu. Dodatkowo monetę kolekcjonerską trudno jest podrobić. Każda z nich jest bardzo starannie wykona pod względem artystycznym i kopiowanie wszystkich szczegółów jest trudne. By zobaczyć jak wyglądają unikalne monety wejdź tutaj. Poza tym wąskie grono nabywców powoduje, że jest to słabo opłacalne. No i ostatni powód który jest najmniej prawdopodobny. W trakcie wielkich kryzysów zdarza się, że władze państwa mogą zarządzić konfiskatę złota obywateli. Każdy obywatel musi sprzedać państwu swoje złoto pod groźbą 10 lat więzienia. Tylko dzieła sztuki wykonane ze złota i monety kolekcjonerskie są zwolnione z konfiskaty. Taka sytuacja miała miejsce w USA w 1993 r. Gdyby Unia Europejska była zmuszona do takich kroków posiadacze monet kolekcjonerskich mogą czuć się bezpiecznie. Podsumowując: inwestowanie w monety kolekcjonerskie jest opłacalne ponieważ przynosi wysoki zysk, pozwala na przetrwanie gwałtownych spadków cen, trudność podrobienia i brak możliwości konfiskaty przez państwo.

6 czerwca 2010 roku Rosyjski Bank Centralny wydał nietypową monetę na uczczenie 150 rocznicy ich istnienia. Co w niej jest takiego ciekawego? Wykonana jest z 5 kg złota najwyższej próby. Jej wartość nominalna wynosić będzie 50 tysięcy rubli, to jest około 1700 dolarów amerykańskich. Zaś jej wartość rzeczywista będzie wynosić około 6 mln rubli. Dodatkowo przy okazji tej rocznicy RBC wyda mniejsze złote monety o nominale 50 rubli. Jednak Rosjanie nie są rekordzistami w tej dziedzinie. Sto kg monetę wykonali Kanadyjczycy. Jej wartość nominalna wynosi 1.000.000 dolarów kanadyjskich, a jej średnica wynosi 53 cm. Jednak mimo wszystko to nie oni są rekordzistami Guinnessa. To do Australijczyków należy ten tytuł. W 2011 roku udało im się stworzyć monetę o wadze jednej tony! Przedstawia ona kangura szykującego się do skoku i ma być użyta w celu promowania programu monet bulionowych Australian Kangaroo. Została zakwalifikowana jako środek płatniczy z wizerunkiem królowej Elżbiety II na awersie. Moneta mierzy 80 cm średnicy i 12 cm grubości. Jednotonowa waga sprawia, że jest to największa i najbardziej wartościowa moneta na świecie.

Największa moneta na świecie została wyprodukowana przez mennice w Australii. Wykonana z czystego złota i waży jedną tonę. Jej wartość nominalna wynosi 1 mln dolarów zaś oceniana jest na 52 mln.

W 1566 r. na terenie Świętego Cesarstwa Rzymskiego po raz pierwszy użyto urządzeń mechanicznych do produkcji monet. Była wyprodukowana za pomocą metody śrubowej służącej do wybijania bulli papieskiej.

Pierwszą monetę w Polsce wybito za panowania Mieszka II. Był to denar z wizerunkiem jego ojca Mieszka I.

Pierwszy talar został wybity na terenie Włoch. W tamtych czasach był nazywany groszem guldeńskim.

1520 r. – powstanie pierwszej mennicy w centralnej europie a konkretniej Joachimsthal, w której wybijano talary.

Najdrożej sprzedaną monetą jest złota dwudziestko-dolarówka. Kupiona została przez anonimowego kupca, który nabył ją za 7 mln dolarów.