Algi morskie – zastosowanie w diecie i kosmetyce

Jeszcze niedawno mało kto w Polsce wiedział o ich właściwościach, dziś zabiegi z wykorzystaniem alg wykonuje się w większości gabinetów kosmetycznych, a w aptekach i internecie dostaniemy wiele preparatów, w których są wykorzystane. Możemy je stosować na własną rękę lub skorzystać z porad specjalistów.

Cenne glony

Algi, czyli glony, są niepozornymi roślinami żyjącymi w środowisku wodnym. Jest to bardzo szeroka nazwa, obejmująca wiele gatunków, niekiedy znacznie się od siebie różniących – wyglądem, budową, właściwościami. Algi mogą unosić się na powierzchni, tuż pod nią, lub być uczepione głęboko. Mogą egzystować samotnie lub sczepiać się ze sobą i tworzyć swego rodzaju kolonie. Na Dalekim Wschodzie od wieków wykorzystywano niesamowite właściwości alg, w Europie zaczęto je doceniać dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Przekonano się, że mogą być zarówno źródłem pożywienia, jak i znaleźć swoje zastosowanie w kosmetyce. Odkryto też, że zawarty w nich kwas alginowy jest doskonałym środkiem żelującym.

Algi w diecie

Algi są źródłem wielu cennych składników odżywczych i mogą być elementem zdrowej diety. Znajdziemy w nich cenne białko, polisacharydy, zdrowe kwasy tłuszczowe, wiele mikro i makro elementów, w które żadna z roślin lądowych nie jest tak bogata. Algi morskie słyną z dużej zawartości jodu, tak ważnego dla zdrowia, a zwłaszcza leczenia niektórych schorzeń. Od lat stosuje się je w kuchni Japońskiej, gdzie wykorzystywane są w wielu potrawach  – zupach, sałatkach, jako dodatek do potraw. Jeżeli trudno nam jest się przyzwyczaić do specyficznego smaku i zapachu, możemy korzystać z suplementów diety opartych na algach. Kto powinien po nie sięgnąć? Z pewnością pomóc mogą osobom z obniżoną odpornością, mającym kłopoty z ciśnieniem, z pracą serca czy tarczycy. Znane jest też ich dobroczynne działanie na układ pokarmowy. Pomagają w ustabilizowaniu wagi, zmniejszają uczucie głodu i detoksy kują organizm. W Polsce możemy je kupić najczęściej suszone (np. płaty nori do przygotowania sushi), sproszkowane, w żelu.

Algi w kosmetyce

Glony mają wyjątkowo dobry wpływ na naszą skórę. Bogactwo mikro i makroelementów, równowaga wszystkim niezbędnych skórze składników oraz pewne niepowtarzalne właściwości sprawiają, że niewiele jest roślin, które tak wszechstronnie służą naszemu ciału. Stan skóry poprawia się już przez samo spożywanie alg, jednak istnieje wiele kosmetyków i zabiegów, pozwalających działać na ciało od zewnątrz. W gabinetach kosmetycznych możemy poddać się m.in. zabiegom likwidującym nawet zaawansowany cellulit, odmładzającym skórę, redukującym zmarszczki. Algi są ratunkiem dla skóry suchej, zniszczonej – nawilżają, odmładzają, regenerują i odżywiają. Z kolei cerze zbyt tłustej pomagają przywrócić odpowiednią równowagę. Ponieważ istnieje wiele rodzajów alg, o różnych właściwościach można poradzić się dermatologa, który pomoże dobrać odpowiednią dla nas kurację.