5 miesiąc ciąży
| |Dzięki nowoczesnym technologiom możemy śledzić przebieg ciąży dzień po dniu. Każda przyszła mama powinna dobrze znać kalendarz ciąży i wiedzieć, czego spodziewać się można w kolejnych tygodniach. Podczas piątego miesiąca udoskonalają się narządy dziecka, rośnie ono znacznie, a jego ruchy stają się odczuwalne dla matki, co bywa źródłem wielu wzruszeń.
Co dzieje się z dzieckiem w 5 miesiącu ciąży?
Piąty miesiąc ciąży to już jej połowa. Większość narządów dziecka jest ukształtowana. Teraz następuje doskonalenie ich tak, aby mogły bez przeszkód spełniać swoje funkcje. Szkielet jest coraz sztywniejszy i bardziej trwały, pod skórą zaczyna gromadzić się tkanka tłuszczowa. Szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek. Na ciele pojawiają się pierwsze włoski, brwi, a na palcach – paznokcie. Dobrze funkcjonuje już serce – bije ono mniej więcej dwa razy szybciej niż serce matki, a jego uderzenia można usłyszeć przez słuchawkę przyłożoną do jej brzucha. Coraz bardziej rozwijają się struktury mózgu, dziecko mam już również unikatowe linie papilarne. Płuca są niemal w pełni ukształtowane, jednak oddychania dziecko będzie się uczuło jeszcze długo – na razie pobiera i wypuszcza wody płodowe, przygotowując się do tego zadania. W piątym miesiącu ciąży wykształcają się zewnętrzne narządy płciowe, i można już ze 100% pewnością określić płeć dziecka. W tym czasie pojawia się także maź płodowa – mieszanina łoju produkowanego przez płód i martwego naskórka, pokrywająca dziecko. Pełni ona funkcję ochronną (chroni przed działaniem wód płodowych) oraz pielęgnacyjną. Podczas badań w ciąży, w 5 miesiącu można już wykryć wady serca u płodu.
Odczucia mamy w piątym miesiącu ciąży
Dla większości kobiet piąty miesiąc ciąży jest czasem radosnym i pełnym energii. Ogromnym przeżyciem są pierwsze odczuwalne ruchy dziecka. Najpierw delikatne, później wyraźne kopniaki, czkawka, odwracanie się. Dziecko reaguje na dźwięki, na pokarm zjedzony przez matkę, np. staje się żywsze gdy kobieta zje coś słodkiego. Niekiedy nagłe, mocne ruchy mogą być bolesne, np. przy kopnięciu w pęcherz moczowy. Dziecko intensywnie rośnie, więc także brzuch się powiększa, co niekiedy może skutkować lekkimi ukłuciami lub skurczami. Pewnym problemem może być także synchronizacja rytmu dobowego z dzieckiem. Zazwyczaj zasypia ono, gdy matka się porusza, natomiast w nocy robi się bardziej ruchliwe. Piąty miesiąc ciąży to czas kiedy u wielu kobiet zwiększa się bardzo apetyt.
Na co zwrócić uwagę w piątym miesiącu ciąży?
W tym miesiącu kobieta zazwyczaj nie czuje się najgorzej. Często występują lęki związane z nadmierną ruchliwością, lub brakiem ruchów dziecka. Jeżeli dziecko nagle całkiem przestanie się poruszać i stan też utrzyma się przez dłuższy czas, lub ruchy będą wyjątkowo częste i intensywne, rzeczywiście dobrze będzie sprawdzić u lekarza, czy wszystko jest w porządku. Należy jednak pamiętać, że ruchliwość dziecka to kwestia indywidualna, a także uzależniona od wielu różnych czynników. Matka powinna w tym czasie sporo odpoczywać. Jeżeli chodzi o zwiększony apetyt, to nie jest najlepszym pomysłem „jedzenie za dwóch”. Warto zadbać o zdrowie odżywianie także w czasie ciąży, aby później nie mieć kłopotów ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Jest to również odpowiedni czas na zakup kilku ubrań ciążowych. Najważniejsze, by były wygodne i nie uciskały brzucha, jednak kobieta powinna się w nich dobrze czuć i tak też wyglądać.